Aktualności dla Opiekunek osób starszych

11. listopada, czyli co Niemcy obchodzą w nasz Dzień Niepodległości?

2016-11-08

11. listopada to dla Polaków bardzo szczególny dzień. Tego bowiem dnia w 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Ale czy tylko w Polsce 11. listopada jest dniem szczególnych obchodów?

 

Martinstag – czyli dzień Świętego Marcina

11. listopada w Niemczech obchodzony jest dzień świętego Marcina czyli Martinstag (w części Bawarii zwany również Martini). Jest to dzień szczególnych uroczystości upamiętniających św. Marcina z Tours.

 

Kim właściwie był Św. Marcin i dlaczego jest czczony w Niemczech?

Święty Marcin urodził się na Węgrzech i był rzymskim legionistą . Według legendy zlitował się nad zmarzniętym żebrakiem i ofiarował mu połowę swojego płaszcza. Niedługo po tym wydarzeniu porzucił wojsko, ochrzcił się i zaczął służyć bliźnim.

Na pamiątkę tego wydarzenia w wigilię dnia świętego Marcina (lub w dzień świętego Marcina) organizowane są wieczorne pochody z lampionami, na których czele kroczy św. Marcin na koniu w stroju rzymskiego legionisty. W ten dzień pali się również ogniska a dzieci wraz ze swoimi rodzicami chodzą od domu do domu i śpiewają piosenki o św. Marcinie w zamian otrzymując słodycze.

Symbolem dnia świętego Marcina jest gęś. Dlaczego? Inna z legend głosi, że mieszkańcy francuskiego miasta Tours chcieli wyświęcić Marcina na biskupa. Marcin jednak był temu przeciwny i schował się przed ludem wśród gęsi. Te jednak zaczęły hałasować i zdradziły kryjówkę Marcina. Mężczyzna nie miał już gdzie uciekać i poddał się woli ludu.

W wielu niemieckich miastach organizowane są w ten dzień tradycyjne jarmarki Marcińskie, podczas których można spróbować pieczoną gęś. W zależności od regionu, gęś podawana jest z czerwoną kapustą, knedlami ziemniaczanymi lub chlebem. W ten dzień Niemcy wypiekają również tradycyjne drożdżowe gęsi lub drożdżowe ludziki.

 

Die fünfte Jahreszeit – karnawał w listopadzie?

Niewielu z Was wie, że 11. listopada o 11:11 w Nadrenii i Westfalii zaczyna się niemiecki karnawał. Dlaczego akurat 11.11 o 11:11? Jest wiele teorii, które wyjaśniają dlaczego 11 jest taką szczególną liczbą dla mieszkańców Nadrenii Północnej i Westfalii. Z jednej strony liczba 11 uznawana jest za liczbę błazeńską. Z drugiej strony Niemcy, chcieli obśmiać francuską rewolucję poprzez przejęte od nich słowo „ELF” , które oznacza pierwsze litery hasła głoszonego podczas francuskiej rewolucji – równość, wolność i braterstwo. 11.11 był również ostatecznym zakończeniem sezonu dla rolników.

11. listopada - dzień przyjaźni francusko-niemieckiej

11. listopada jest dniem zakończenia I wojny światowej i od 2009 roku obchodzony jest jako dzień przyjaźni francusko-niemieckiej.