Aktualności dla Opiekunek osób starszych

20.11.2016 – dlaczego w Niemczech zamilknie muzyka?

2016-11-18

Kościół katolicki obchodzi Ostatnią Niedzielę Roku Liturgicznego jako Niedzielę Chrystusa Króla. Pewnie nie każdy z Was, Drodzy Opiekunowie osób starszych wie, że w Niemczech w kościele protestanckim – jest to niedziela wspomnienia zmarłych zwana Totensonntag. Tradycja ta obowiązuje w Niemczech od XIX i w przeciwieństwie do innych świąt nie jest ustanowiona przez prawo.

Jakie tradycje związane są z Totensonntag?

Niemcy, tradycyjnie w Totensonntag odwiedzają cmentarze, porządkują i dekorują groby najbliższych. W kościele przy dźwięku dzwonów odczytywana jest lista tych, którzy odeszli w minionym roku. Dźwięk dzwonów symbolizuje przemijanie.

Totensonntag jest w niemczech zwana również „cichym dniem”. Obowiązuje wtedy Tanzverbot – czyli zakaz hucznych imprez i zabaw a w restauracjach zamilknie muzyka. Każdy land ma określone godziny, w których zakazuje imprez sportowych i kulturalnych oraz handlu. Dla przykładu w Berlinie są to godziny od 4:00 do 21:00, w Hamburgu i Bremie do godziny 17:00, natomiast w Nadrenii Północnej Westfalii od godziny 5:00 do 18:00. Wiele miast, które zdecydowały się na wcześniejsze otwarcie jarmarków bożonarodzeniowych musi w tym czasie zrezygnować z zabaw i świątecznego oświetlenia.

 

Ciekawostka:

Tradycyjna niemiecka pieśń w Totensonntag to „Wachet auf, ruft uns die Stimme“

 

W całej historii Ostatnia Niedziela Roku Liturgicznego miała wiele nazw:

Totensonntag – śmierć jest kresem naszego życia

Ewigkeitssonntag – Niedziela Wieczności

Sonntag vom jüngsten Gericht – Niedziela Sądu Ostatecznego

Christkönigsfest – Niedziela Chrystusa Króla

Letzter Sonntag des Kirchenjahres – Ostatnia Niedziela Roku Liturgicznego

 

Nie jest to jedynie niedziela upamiętnienia zmarłych, ale również ukojenia strachu przed Sądem Ostatecznym i śmiercią.