Aktualności dla Opiekunek osób starszych

6.12 Dzień Św. Mikołaja – jak to wygląda w Niemczech?

2016-12-06

Każde państwo na całym świecie ma swoje odmienne tradycje związane z dniem Świętego Mikołaja. W Niemczech, kraju do którego wyjeżdża duży odsetek Opiekunek osób starszych, prezenty przynosi św. Mikołaj – stary biskup. Mikołaj podróżuje przez kraj na ośle lub w saniach zaprzęgniętych przez renifery.  

5. grudnia, w przeddzień wspomnienia św. Mikołaja z Miry, dzieci wystawiają przed dom lub stawiają koło łóżka swoje buty. 6. grudnia Mikołaj przynosi grzecznym dzieciom słodycze, pierniki, owoce i orzechy, niegrzecznym zaś rózgę, ziemniaki lub węgiel. Dzieci wierzą, że święty Mikołaj dzierży w dłoni wielką księgę ich dobrych i złych uczynków.

Zgodnie z niemiecką tradycją, św. Mikołaj jest również patronem wszystkich uczniów. W ten dzień organizuje się w szkołach przedstawienia.

W zależności od regionu Niemiec można spotkać się z innymi postaciami Mikołaja. Jest to:

  • Nikolaus
  • Heiliger Nikolaus
  • Weihnachtsmann

Ponadto św. Mikołaj na północy Niemiec chodzi w towarzystwie Knecht Ruprecht – czarnego rycerza. Rolą pomocnika świętego Mikołaja jest karanie niegrzecznych dzieci. To właśnie on dorzuca do prezentów węgielki i kamienie.

Bawarski święty Mikołaj chodzi zaś w towarzystwie rogatych diabłów (Krampus). Diabeł bije dzieci rózgą, porywa do jutowego worka i wrzuca do lodowatej wody.

Niemcy w dzień św. Mikołaja obdarowują się głównie niewielkimi prezentami oraz słodyczami.