Aktualności dla Opiekunek osób starszych

Boże Narodzenie w Niemczech – tradycyjne potrawy

2016-12-19

Każdy kraj ma swoje tradycje świąteczne, dlatego pragniemy pokrótce przedstawić tradycyjne Święta Bożego Narodzenia w Niemczech. Mamy nadzieję, że poniższy tekst przyda się Opiekunkom osób starszych, które po raz pierwszy zostają na święta w Niemczech.

Potrawy Świąteczne w Niemczech wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce. Niemcy kładą nacisk głównie na spędzanie świąt w gronie rodziny czy obdarowywanie się drobnymi prezentami, niż na wymyślanie potraw.

Wieczór Wigilijny jest w Niemczech ostatnim dniem na zakupy i obowiązki domowe. W przeciwieństwie do Polaków, Niemcy nie mają tego dnia tradycji poszczenia. Może to zdziwić niektóre Opiekunki osób starszych, ale na niemieckim stole wigilijnym króluje sałatka ziemniaczana lub pieczone kiełbaski i kiszona kapusta.

Bardziej wymyślne potrawy serwuje się w Niemczech w Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia. Jako główne danie podaje się pieczoną gęś natartą solą, pieprzem i majerankiem wypełnioną jabłkami, kasztanami oraz cebulą. Podawana jest ona z ziemniakami i czerwoną kapustą, polana specjalnym sosem. Zamiast gęsi można podać kaczkę, indyka lub dziczyznę.

Niemcy pieką na Święta tradycyjne słodkości. Najsłynniejsza jest strucla bożonarodzeniowa – Weihnachtsstollen. Wypiek ten wypełniony jest dużą ilością bakalii a wyglądem przypomina becik niemowlęcy. Na stole świątecznym znajdziemy również pierniczki, które je się jedynie w okresie Świąt Bożego Narodzenia!

Choinkę ubiera się już na kilka tygodni przed świętami. W tym czasie stroi się również okna i obejścia domów.

 

Ciekawostka:

Wierzący Niemcy chodzą do kościoła katolickiego lub ewangelickiego, ale w ich tradycji nie celebruje się Pasterki.