Aktualności dla Opiekunek osób starszych

Kompresyjne złamanie kręgów

2015-11-12

Kompresyjne złamanie kręgu to najczęściej występująca kontuzja kręgosłupa. Bardzo często powiązana jest z zaawansowaną osteoporozą, ale może dotknąć również młodsze osoby.

O kompresyjnym złamaniu kręgu mówimy, kiedy dochodzi do zapadnięcia się trzonu kręgu, który pod wpływem pokruszenia lub ściśnięcia tkanek zmienia swój kształt. Następuje przy silnym nacisku w dół, kiedy sylwetka pochylona jest do przodu. Na przykład przy upadku z lądowaniem na pośladkach. Może wystąpić na każdym odcinku kręgosłupa. Nieleczone powoduje silne zaburzenia neurologiczne.

Jakie są objawy złamania kręgosłupa?

Jeśli do złamania doszło w wyniku urazu, złamaniu towarzyszy silny ból w okolicy pleców oraz kończyn. Dodatkowo, jeśli uszkodzeniu uległy nerwy, podopieczny może czuć ogólne osłabienie oraz drętwienie całego ciała.

Jeśli złamanie związane jest z osteoporozą może być całkowicie bezbolesne. Takie zapadanie kręgu następuje powoli.

Jakie są przyczyny kompresyjnego złamania kręgosłupa?

  • Jedną z przyczyn kompresyjnego złamania kręgosłupa może być osłabienie jednego z kręgów. Wtedy do złamania może dojść w najmniej oczekiwanym momencie i pociągnąć za sobą złamania kolejnych kręgów.
  • Najczęstszym powodem złamania jest natomiast osteoporoza, która powoduje zwapnienie kości i osłabia ich strukturę. W tym wypadku kręgi nie są w stanie wytrzymać nacisku nawet podczas codziennych czynności (noszenie ciężkich reklamówek z zakupami).
  • Do złamania dochodzi również w wyniku urazów występujących na skutek upadków, wypadków samochodowych, skoków i innych zdarzeń, które powodują silny nacisk na kręgosłup.
  • Choroby nowotworowe również mogą być przyczyną osłabienia struktury kręgosłupa. Kręgosłup jest najczęstszym miejscem przerzutów nowotworów złośliwych.

Jakie są sposoby leczenia kompresyjnych złamań kręgosłupa?

Przy tych złamaniach stosuje się najczęściej leczenie farmakologiczne, które osłabia ból oraz gorsety ortopedyczne. Zalecany jest również odpoczynek poprzez unieruchomienie kręgosłupa.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi skutku można wykonać jeden z poniższych zabiegów chirurgicznych:

  • Wertebroplastykę – czyli podanie cementu kostnego do złamanego kręgu
  • Kyfoplastykę balonową – polegającą na wprowadzeniu do złamanego kręgu balonu, który wytwarza wolną przestrzeń między nim a sąsiednim kręgiem. W przestrzeń tą wprowadzana jest masa plastyczna, która wypełnia ubytek.

W przypadku osteoporozy zaleca się leczenie zapobiegawcze w postaci stosowania gorsetu oraz jak najczęstszego odciążania kręgosłupa.