Aktualności dla Opiekunek osób starszych

Polska kuchnia w diecie seniora - pytanie do Opiekunek osób starszych

2016-12-07

Wiele Opiekunek osób starszych po przyjeździe do Niemiec zastanawia się czy zaserwować Podopiecznym polską kuchnię. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste jak się wydaje. Seniorzy mają już zazwyczaj swoje upodobania żywieniowe lub ściśle rozpisaną dietę. Nie każdy jest otwarty na nowe smaki. Najczęściej zdarza się tak, że to Opiekunka musi zmienić swój sposób gotowania, doprawiania i godziny posiłków, aby zadowolić swojego Podopiecznego

Jeśli jednak Senior, u którego przebywa Opiekunka, lubi zmiany, można zastanowić się, co warto podać. Wielu seniorów uwielbia nasze polskie zupy, które są nie tylko lekkie i zdrowe, ale również ciekawe w smaku. Może to być na przykład ogórkowa czy tradycyjny śląski żurek. Ciekawostką dla naszych zachodnich sąsiadów są różne wariacje pierogów: na słono, na słodko, z sosami, jogurtem, gotowane czy smażone. Niemieccy Seniorzy przepadają za polskimi sałatkami jarzynowymi, bigosem, flaczkami oraz słodkimi wypiekami.

Planując kulinarne eksperymenty pamiętajmy jednak o diecie Podopiecznego! Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu do diety Seniora polskich nowinek, warto skonsultować to z jego lekarzem. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań nie bójmy się i zaproponujmy coś z naszej rodzimej kuchni.  

 

Czy Wasi Podopieczni lubią polską kuchnię? Długo przekonywali się do nowych smaków? Co lubią najbardziej? Czekamy na Wasze komentarze! Podzielcie się z nami swoim doświadczeniem!