Aktualności

Jabłka - właściwości, zastosowanie

Największym produktem eksportowym w Polsce w kategorii owoców są jabłka. Dzięki zawartości błonnika, pektyn, polifenoli i antyoksydantów, jabłko może być z czystym sumieniem nazwane królem owoców.

Niedrożność przewodu pokarmowego cz.2

W zależności od rodzaju niedrożności przewodu pokarmowego możemy wyróżnić wiele jej przyczyn.

Niedrożność przewodu pokarmowego cz.1

Niedrożność przewodu pokarmowego to choroba, podczas której dochodzi do zatrzymania treści pokarmowej w jelitach. Dzieje się tak w wyniku zamknięcia światła jelita przez różnego rodzaju przeszkody (niedrożność mechaniczna) lub na skutek zahamowania perystaltyki jelit (niedrożność porażenna).

Dieta lekkostrawna dla seniora

Na pewno każdy z nas spotkał się z terminem dieta lekkostrawna, niestety wielu z nas kojarzy tą dietę z jedzeniem bez smaku i wyglądu. Na szczęście wcale tak być nie musi. Dieta lekkostrawna może być atrakcyjna i smaczna. Nie jest jednak jednoznaczna. Musi być indywidualnie dobrana do schorzeń podopiecznego.  

Hipotonia – niedociśnienie

O hipotonii mówimy, kiedy ciśnienie krwi spada poniżej 90-100/60-70 mmHg.  

Zimowa dieta seniora

Zbliża się zima, należy pamiętać, że każda pora roku to inne zapotrzebowania organizmu. W sezonie jesienno-zimowym organizm seniora potrzebuje dużo więcej energii i składników odżywczych, które zwiększą jego odporność. 

Obturacyjny bezdech senny

U ludzi cierpiących na obturacyjny bezdech senny następują częste 10 minutowe przerwy w oddychaniu w trakcie snu. Bezdech senny znacząco wpływa na obniżenie jakości snu, zmęczenie, rozdrażnienie. Jest przyczyną niedotlenienia mózgu.  

Dieta cukrzycowa dla osoby starszej

Postępujące procesy starzenia powodują zmiany w gospodarce węglowodanowej, przez co zachorowalność na cukrzycę typu II u osób starszych jest bardzo wysoka.

Jak zapobiegać upadkom?

Upadki u osób starszych nie są rzadkością. Co trzecia osoba po 65. roku życia przewraca się co najmniej raz w roku, a po 80. roku życia coroczne upadki zdarzają się już co drugiej osobie. Bardzo często po upadku osoby starsze zaczynają ograniczać swoją mobilność z obawy przed kolejną nieprzyjemną sytuacją. Zmniejsza się ich aktywność oraz sprawność fizyczna a zwiększa ryzyko kolejnych upadków.


Pracuj z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ