Aktualności

Złamanie kości szyjki udowej

Najbardziej niebezpiecznym złamaniem w starszym wieku jest złamanie kości szyjki udowej. Dotyka częściej kobiet niż mężczyzn i jest najgroźniejszym powikłaniem osteoporozy. Złamanie to może skończyć się kalectwem a nawet śmiercią. Do złamań szyjki udowej dochodzi najczęściej podczas kąpieli lub na oblodzonym chodniku. 

Niedożywienie u seniorów

Dla osób w podeszłym wieku bardzo ważna jest prawidłowa i zbilansowana dieta. Pozwala ona na zachowanie dobrego zdrowia i sił witalnych. Niedożywienie u seniora może wzmagać przebieg chorób przewlekłych lub być przyczyną anemii.  

Grzybica skóry

Czym jest grzybica skóry? Grzybica skóry to najczęściej spotykana choroba skóry. Choruje na nią 20% społeczeństwa. Wywołują ją grzyby chorobotwórcze: dermatofity lub drożdżaki. Najczęściej atakuje stopy i paznokcie, ale może wystąpić również na włosach, naskórku, w jamie ustnej i w miejscach intymnych. 

Alzheimer - aktywizacja podopiecznego

Aktywizacja osoby chorej na Alzheimera wymaga z naszej strony dużego zaangażowania i cierpliwości. Nie powinniśmy poganiać podopiecznego, krzyczeć ani okazywać zdenerwowania. Ważne jest uświadomienie sobie, że zachowanie podopiecznego to wina choroby. 

Anemia u osób starszych

Podczas opieki nad osobą straszą możemy natknąć się na problem z niedoborami składników mineralnych lub witamin. O Anemii mówimy wtedy kiedy organizm produkuje za mało czerwonych krwinek. Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo waha się od 1-4mg, ale nawet podczas prawidłowej diety, możemy doprowadzić do znacznych niedoborów. Przyczyną takich deficytów żelaza są zaburzenia wchłaniania. 

Zapalenie spojówek

Spojówki to cienka błona pokrywająca gałki oczne. To właśnie tam znajdują się gruczoły łzowe, śluzowe i tłuszczowe, które nawilżają i oczyszczają powierzchnię oka i pozwalają powiekom na gładkie ruchy. Podrażnienie spojówek mogą wywołać zanieczyszczenia powietrza, dym, morska woda, wiatr, wielogodzinne oglądanie telewizji, praca przy komputerze, ale również bakterie, wirusy i grzyby oraz alergeny. Takie dolegliwości mogą również dotyczyć seniorów, którzy zostają pod naszą opieką.  

Gronkowiec złocisty

Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) jest jednym z drobnoustrojów zamieszkujących ludzki organizm i środowisko nas otaczające. Nosicielem tej bakterii jest jedna trzecia całego społeczeństwa. Nosicielem bakterii nie są jednak osoby chore, przenoszą one tylko bakterię na swoim ciele. Nie muszą nawet wiedzieć, że ją posiadają. 

Omdlenie - jak sobie radzić w opiece nad osobami starszymi?

Co to właściwie jest omdlenie? Omdlenie to z medycznego punktu widzenia przejściowa, krótkotrwała, odwracalna i samoustępująca utrata przytomności. Podczas zasłabnięcia może zrobić się ciemno przed oczami i zakręcić w głowie. Nie każde omdlenie wiąże się z chorobami serca. 

Miażdżyca

Miażdżyca czyli arterioskleroza to podstępna choroba, która zaczyna atakować już w nastoletnim wieku. Powoduje ją nadmierna ilość cholesterolu, który krąży w naczyniach krwionośnych.  


Pracuj z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ