8 wskazówek, jak chronić skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych?

Już 15 minut przebywania na słońcu zapewnia nam korzystne działanie na poziomie psychologicznym, a także w zakresie syntezy witaminy D, która jest niezbędna do wiązania wapnia w naszych kościach. Jednak w dużych dawkach słońce może być bardzo niebezpieczne i może powodować m.in. oparzenia słoneczne lub nadwrażliwość na światło. Dlatego też pielęgnacja skóry tego lata jest niezbędna, aby uniknąć szkodliwego działania promieni słonecznych.

Opalania a zdrowie. Osiem zasad bezpiecznego opalania.

Kiedy nadchodzi ładna pogoda, wielu z nas chce mieć szybko opaloną skórę i rzuca się w każdy promień słońca, jaki się pojawi. Działanie promieni słonecznych na skórę jest przyjemnym doznaniem. Słońce nie tylko przynosi nam wiele korzyści, ale może też nieść ze sobą pewne zagrożenia, których powinniśmy być świadomi i podjąć odpowiednie środki ostrożności. Musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą działanie promieni słonecznych na naszą skórę. Dlatego ważne jest przestrzeganie szeregu wskazówek dotyczących opalania, aby móc chronić skórę przed jego negatywnymi skutkami.

 1. Ekspozycja na słońce powinna być stopniowa. Opalanie należy rozpoczynać stopniowo, stopniowo.
 2. Nie należy przebywać na słońcu dłużej niż 15 minut, nawet jeśli stosuje się środki ochronne.
 3. Unikaj bezpośredniego wystawienia na działanie promieni słonecznych w godzinach od 12 do 16. Staraj się nie spać na słońcu.
 4. Nie zapominaj o ochronie przed promieniowaniem nawet w pochmurne dni.
 5. Stosuj filtry przeciwsłoneczne odpowiednie dla Twojego typu skóry, z filtrami UVA i UVB. Te dwa rodzaje promieniowania mają również wpływ na układ odpornościowy i przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka skóry.
 6. Należy również zachować szczególną ostrożność w przypadku miejsc najbardziej wrażliwych na działanie promieni słonecznych, takich jak twarz, szyja, ramiona, dekolt, uszy, łysina, dłonie i podbródki. W tym celu zaleca się noszenie koszulki, czapki, okularów przeciwsłonecznych i szukanie zacienionego miejsca. Usta należy chronić za pomocą sztyftów lub kredek z filtrem przeciwsłonecznym.
 7. Po każdej kąpieli należy unikać “efektu szkła powiększającego” w postaci kropelek wody. W tym celu należy wysuszyć się i ponownie nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym.
 8. Zwracaj uwagę na swoje znamiona. Zapoznaj się ze swoimi pieprzykami i wyrób sobie nawyk obserwowania ich. Należy wiedzieć, ile się ich ma, gdzie są zlokalizowane, jak wyglądają i czy zachodzą w nich jakieś zmiany. W razie potrzeby skorzystaj z lustra.

Dlaczego warto chronić się przed słońcem?

Poza rakotwórczym działaniem nadmiernej i skumulowanej ekspozycji na promienie słoneczne, powodują one również inne uszkodzenia skóry.

Oparzenia słoneczne.

Niechroniona ekspozycja na słońce prowadzi do zmian na poziomie komórkowym i molekularnym, co skutkuje oparzeniami słonecznymi lub rumieniem słonecznym. Najczęstszym objawem jest zwykłe zaczerwienienie skóry, choć w cięższych oparzeniach mogą pojawić się pęcherze, a w skrajnych przypadkach może wystąpić gorączka i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Należy im zapobiegać, stosując środki ochrony fizycznej i odpowiednie filtry przeciwsłoneczne.

Odwodnienie skóry.

Długotrwała lub nadmierna ekspozycja na słońce powoduje odwodnienie skóry, która łatwo się łuszczy w ciągu kilku dni, a z czasem traci koloryt.

Starzenie się skóry.

Oprócz tych widocznych uszkodzeń, słońce powoduje również uszkodzenia niewidoczne gołym okiem. Skumulowany efekt z roku na rok, spowodowany częstymi oparzeniami słonecznymi i nadmierną ekspozycją na słońce, nie tylko sprzyja rozwojowi raka skóry. Odpowiada również za powstawanie zmarszczek i przedwczesne starzenie się skóry, a także za powstawanie zaćmy w oczach.

Jak chronić dzieci przed słońcem?

W dzieciństwie i okresie dojrzewania należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. W pierwszym roku życia niemowlęta nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych. Do syntezy witaminy D wystarczą krótkie ekspozycje podczas regularnych spacerów, nawet bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. Dlatego ważne jest, aby uczyć dzieci, jak włączyć do rutyny życia odpowiednie środki ochrony przeciwsłonecznej.

Wskazówki dla dzieci poniżej pierwszego roku życia.

 1. W ciągu pierwszego roku należy unikać bezpośredniego narażenia.
 2. Wykorzystaj godziny, w których słońce jest mniej intensywne, na zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak spacery czy gry.
 3. Należy szukać miejsc zacienionych.
 4. Należy zawsze zakładać dziecku bawełnianą odzież i kapelusz. Należy stosować kremy odpowiednie do rodzaju skóry i o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej.
 5. Nie należy tracić czujności w pochmurne dni. Należy pamiętać, że promienie słoneczne padają na wodę, piasek i trawę.
 6. Należy często podawać wodę.