Chcesz mieć zdrowy układ krwionośny? Wprowadź do diety jarmuż.

Układ krwionośny to jeden z najważniejszych układów w naszym organizmie. Jego zadaniem jest transportowanie krwi do serca oraz z niego. Jego główną funkcją jest transport nie tylko komórek tlenowych, ale także substancji odżywczych ( z układu pokarmowego) do wszystkich komórek naszego ciała. To dzięki temu układowi są one odpowiednio dotlenione i odżywione, a nasz organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować

Zadbaj o układ krwionośny

Nawet najmniejsze problemy z układem krwionośnym są dość mocno odczuwalne przez cały organizm ludzki. Dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie chorobą układu krwionośnego poprzez wprowadzenie do swojego życia szereg zachowań zmniejszających ryzyko zachorowalności. Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym układem krwionośnym? Oto kilka bardzo cennych rad.

  1. Zdrowa dieta ( ma znaczenie nie tylko dla układu krwionośnego, ale także wszystkich innych). Zmniejszmy spożywanie tłuszczów nasyconych, spożywajmy większe ilości owoców i warzyw. Wzbogaćmy dietę o ryby i produkty pełnoziarniste. Ograniczmy spożywanie soli i cukrów.
  2. Nie palmy papierosów oraz unikajmy jak tylko możemy palenia biernego. Palenie bierne to takie, kiedy przebywamy obok osoby palącej lub w zadymionym pomieszczeniu i wdychamy dym tytoniowy wraz z wszystkimi substancjami smolistymi do płuc.
  3. Ograniczmy spożywanie alkoholu. Oczywiście lampka wina na lepsze trawienie nie zaszkodzi , a nawet wpłynie korzystnie. Natomiast regularne spożywanie większych ilości działa już wyniszczająco na nasz organizm i przyczynia się do powstawania wielu przewlekłych chorób i schorzeń.
  4. Zadbaj o aktywność fizyczną. Mowa tutaj o ruchu np. spacer, bieganie, aerobik czy delikatne ćwiczenia w stopniu umiarkowanym. Nie chodzi tutaj o przetrenowywanie się i ćwiczenia do granic wytrzymałości. Umiarkowana aktywność fizyczna do około 40 minut dziennie ruchu lub około 6h tygodniowo. Jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do aktywności fizycznej to wprowadzajmy ją do naszego życia stopniowo.
  5. Prawidłowa masa ciała. Zadbajmy, aby nasza waga mieściła się w normie. Norma uzależniona jest od płci i wzrostu. Bardzo często używa się wskaźnika BMI. Zbyt wysoka masa ciała może stanowić obciążenie dla naszego organizmu i być przyczyną wielu chorób w tym układu krwionośnego.
  6. Badamy ciśnienie tętnicze. To bardzo ważne dla układu krwionośnego, aby było ono w normie, czyli około 140/90mmHg. Każdy organizm oczywiście jest inny, dlatego ciśnienie się różni. Jednak gwałtowne skoki ciśnienia są bardzo niebezpieczne, dlatego warto je kontrolować, a w razie konieczności leczyć.
  7. Badajmy cholesterol. Podwyższony jego stan ma ogromny wpływ na rozwój miażdżycy – jednej z groźnych i coraz częściej występujących chorób układu krwionośnego.

Zdrowa dieta, a układ krwionośny

Dieta i nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jednym z warzyw, które ma bardzo silne właściwości prozdrowotne dla organizmu jest jarmuż. Polacy wciąż niestety spożywają go w bardzo małych wręcz znikomych ilościach. Dlaczego jest tak ważny w naszej diecie ? Otóż zawiera dużo błonnika, jest niskokaloryczny, to bomba witaminowa, zawiera witaminę K( odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi), przyczynia się do obniżenia złego cholesterolu, oczyszcza organizm z toksyn, wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Jak widzimy jarmuż posiada szereg bardzo cennych właściwości, dlatego warto włączyć go do codziennej diety. Ponadto można go hodować na grządce i co najważniejsze jest mrozoodporny więc sprawdzi się w naszym klimacie. Możemy go także mrozić i cieszyć się jego smakiem i właściwościami w miesiącach zimowych. Najcenniejszy i najbogatszy w składniki odżywcze jest młody wiosenny jarmuż. Przygotowanie np. koktajlu z takich listów to prawdziwa bomba witaminowa dla organizmu.