Choroba Parkinsona

Przyczyny powstawania choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. Przejawia się spowolnieniem ruchowym, drżeniem rąk i nóg oraz sztywnością mięśni. W 1817 roku James Parkinson rozpoznał i opisał po raz pierwszy symptomy tej choroby. Od tego czasu schorzenie to zostało nazwane chorobą Parkinsona.
Parkinson jest to choroba, która częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Średni wiek osób chorych to około 58 lat. Zdarzają się jednak przypadki zapadania na tą chorobę jeszcze przed 40 rokiem życia. Choroba objawia się narastająco i powoli nawet w ciągu kilku lat zanim zostanie właściwie zdiagnozowana. Na samym początku pojawiają się takie objawy jak osłabienie, zmęczenie oraz spowolnienie ruchowe, a także pewna niezgrabność w ruchach. Początkowo osoby chore nie wiążą swojego stanu z chorobą, a wszystkie objawy tłumaczą swoim wiekiem. Po pewnym czasie jednak chorzy zauważają coraz większe nasilenie objawów. Pojawia się zaburzenie równowagi, trudności z wykonywaniem nawet najprostszych czynności oraz ogólne spowolnienie ruchowe. Osoby chore mają problemy z wstawaniem z krzesła czy łóżka, a także z rozpoczęciem ruchu. Trudności mogą sprawiać takie czynności jak mycie zębów, ubieranie się czy jedzenie. U chorego pojawia się drżenie rąk oraz pochylenie sylwetki do przodu. Są to typowe objawy tej choroby, które powinny skłonić do wizyty u lekarza.

Przyczyny powstawania choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona powstaje na skutek obumierania komórek nerwowych, które znajdują się w części mózgu tak zwanej istocie czarnej. Podczas prawidłowej pracy mózgu neurony wydzielają dopaminę, która odpowiedzialna jest za transmisję sygnałów pomiędzy ciałem prążkowanym a istotą czarną. Impulsy nerwowe, które pochodzą z istoty czarnej odpowiedzialne są za pracę mięśni i koordynację ruchową zależną od naszej woli. W dzisiejszych czasach nadal nie powstał lek przeciwko chorobie Parkinsona. Leczenie polega na łagodzeniu objawów oraz opóźnianiu przebiegu choroby.

Leczenie choroby Parkinsona

W leczeniu choroby Parkinsona uzupełnia się niedobory dopaminy oraz hamuje się proces rozkładu tego przekaźnika w mózgu. Inną strategią leczenia choroby Parkinsona jest dostarczenie do organizmu substancji, które pobudzą receptory dopaminowe. Istnieje również chirurgiczna strategia leczenia tego schorzenia. Polega ona na przeszczepieniu komórek zdolnych do produkowania dopaminy. Przeszczepiane komórki mogą pochodzić z ciała pacjenta lub z płodów ludzkich. Niestety używanie komórek pochodzących z ciała pacjenta jest zwykle mało efektywne i nie przynosi pożądanych efektów. Komórki te bowiem występują w zbyt małej ilości, a po przeszczepie dosyć szybko obumierają. Przeszczepianie komórek pochodzących z płodów budzi natomiast wątpliwości natury etycznej i jest równie mało efektowne. Jeden przeszczep wymaga bowiem użycia komórek pochodzących z kilku embrionów.
Podczas leczenia choroby Parkinsona niezwykle istotna jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w związki o działaniu przeciwutleniającym oraz związki wychwytujące wolne rodniki. Równie ważne jest, by w diecie nie zabrakło witaminy C oraz beta-karotenu. Są to bowiem silne antyoksydanty, które chronią neurony przed działaniem wielu szkodliwych czynników zewnętrznych.
Podczas leczenia warto również zwrócić uwagę na otoczenie pacjenta. Należy przede wszystkim uświadomić osoby bliskie o tym z jaką jednostką chorobową mamy do czynienia i co ona oznacza. Chory wymaga bowiem nie tylko odpowiedniej pielęgnacji i pomocy, ale przede wszystkim dużej dawki zrozumienia i cierpliwości. W ten sposób obie strony będą w stanie odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Pomocne mogą być również wizyty u psychologa, który pomoże zarówno osobie chorej jak i jej najbliższym. Warto z takiej pomocy skorzystać.