Choroba stawu biodrowego

Staw biodrowy to jeden z największych stawów w organizmie człowieka. Jest połączeniem kości udowej i miednicznej. To dzięki niemu możemy się sprawnie poruszać, jednak musimy liczyć się z tym , że także najszybciej dochodzi do jego zużycia. Staw ten umożliwi nam wykonywanie ruchów o dużym zakresie : przywodzenie, odwodzenie, zginanie, prostowanie, a nawet rotacyjne. Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie naszego ciała w pozycji stojącej, przenoszenie ciężaru z tułowia na kończyny oraz z kończyny na kończynę. Ma on formę kulistą. Panewka biodrowa( zagłębienie znajdujące się w kości miednicy) łączy się z główką stawową kości udowej. Sam staw otoczony jest także mięśniami i wiązadłami, aby mógł być stabilny. Bardzo wiele osób w podeszłym wieku ma problemy właśnie ze stawem biodrowym. Wraz z wiekiem dochodzi do jego zwyrodnienia.

Ból w stawie biodrowym

ból w stawie biodrowym to bardzo poważny sygnał, którego nie powinniśmy lekceważyć. Może on mieć wiele poważnych dla naszego zdrowia przyczyn i dlatego w takim przypadku powinniśmy się udać do lekarza. To on skieruje nas na badania i ustali przyczynę bólu. Ból w stawie biodrowym może mieć bardzo wiele przyczyn. Oto najczęstsze z nich:

 • wszelkiego rodzaju urazy, stłuczenia
 • infekcje organizmu
 • zapalenia ścięgien
 • choroby ogólnoustrojowe
 • dyskopatie
 • nadwyrężenie mięśni i wiązadeł lub ich naderwanie lub zerwanie
 • rwa kulszowa
 • choroba zwyrodnieniowa

To właśnie choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego jest najczęstszą przyczyną bólu w jego okolicy. Co to właściwie jest? Choroba ta to nic innego jak niszczenie chrząstki stawowej ( nieodwracalne), które następuje wskutek przewlekłego stanu zapalnego. Choroba ta postępuje wraz z wiekiem, dlatego bardzo wiele osób po 60 roku życia cierpi na nią ( zdarza się, że i młodsi). Przyczyn tej choroby może być wiele, do najważniejszych zaliczamy: wiek, urazy, predyspozycję genetyczną, otyłość, zbyt małą aktywność fizyczną, zaburzenia hormonalne, nieumiejętne uprawianie sportów, choroby reumatoidalne. Choroba zwyrodnieniowe stawu biodrowego nie musi dawać objawów od razu. Jak się jednak pojawiają to należą do nich:

 • ból biodra oraz pachwiny
 • ból podczas poruszania się, a następnie nawet podczas spoczynku
 • w zaawansowanym stadium choroby nie jesteśmy w stanie się poruszać na własnych nogach

W zaawansowanym stadium choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego konieczne jest założenie endoprotezy, która zastąpi uszkodzony staw oraz przejmie jego funkcje. Dzięki niej ból zostaje zlikwidowany, jednak aby odzyskać sprawność fizyczną potrzebna jest długotrwała i systematyczna rehabilitacja. Po operacji zalecana jest również odpowiednia dieta, aby nie obciążać zbytnio stawu zbędnymi kilogramami. Ponadto taką endoprotezę zazwyczaj należy wymienić co kilkanaście lat, gdyż także ulega zużyciu i starciu.

Profilaktyka

Profilaktyka ma ogromne znaczenie, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Jej zadaniem jest niedopuszczenie lub zahamowanie w znacznej mierze rozwojowi różnorakich chorób. Jeżeli chodzi o chorobę zwyrodnieniową stawów to także bardzo istotna jest właśnie profilaktyka. Lepiej zapobiegać niż leczyć , dlatego aby cieszyć się dłużej zdrowymi stawami warto:

 • prowadzić aktywny styl życia. Regularna aktywność fizyczna to podstawa. Jeśli mamy siedzący tryb pracy nie mażemy zapomnieć o dawce ruchu najlepiej na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzą się przy bolących stawach jazda na rowerze lub pływanie. Jeżeli natomiast lubimy zajęcia grupowe to zajęcia aerobiku będą w sam raz.
 • zdrowa i zbilansowana dieta – utrzymywanie prawidłowej masy ciała pozwoli nam zapobiec wielu chorobą nie tylko stawów
 • unikanie długotrwałej pozycji stojącej ( kilka godzin pod rząd), gdyż wpływa to obciążająco na na staw biodrowy i dochodzi do jego przesilenia a nawet nadwyrężenia.