Czym jest post dopaminowy?

Skuteczność tej metody została dowiedziona na przestrzeni wieków.

Co to jest post dopaminowy?

Jest to czasowe, jednogodzinne lub codzienne, świadome odmawianie sobie przyjemności. Seks, fast foody, ulubione filmy, media społecznościowe, muzyka, hobby — wszystkie te czynności są zakazane podczas postu dopaminowego. Wolno jednak spacerować, medytować, rozmyślać, pisać na papierze, wykonywać prace domowe, gotować i jeść jak najprostsze potrawy, komunikować się z bliskimi, jednak wyłącznie osobiście, a nie za pomocą gadżetów.

Taki “post” bez żywych smaków, emocji, rozrywki wygląda nudno. Ale o to właśnie chodzi.

Jak działa post dopaminowy?

Dieta dopaminowa Camerona Sepa opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej, technice psychoterapeutycznej, która umożliwia osobie ćwiczącej podjęcie dwóch ważnych kroków:

Uświadomienie sobie (poznanie) swoich nielogicznych, negatywnych myśli, pragnień, potrzeb, nawyków i ocena, jak wpływają one na życie.
Zmiana zachowań w celu zmniejszenia wpływu tych czynników.

Czasowa rezygnacja z chwilowych przyjemności daje możliwość spojrzenia na świat świeżym okiem. Na przykład, aby pamiętać, że nawet proste produkty spożywcze (chleb, mleko, płatki śniadaniowe, świeże owoce i warzywa) mają bogaty smak — po prostu nie zauważamy go z powodu naszego uzależnienia od słonych, pikantnych fast foodów i słodyczy. Uświadomienie sobie, że spacer na świeżym powietrzu, sam na sam z własnymi myślami, jest równie przyjemny jak surfowanie po mediach społecznościowych. Albo odkryć, że praca, której nie znosisz, jest w gruncie rzeczy interesująca, a nawet wciągająca — jeśli nie rozprasza Cię nieustannie telefon. Taki efekt odczuł jeden z fanów tej metody:

Nuda ma kluczowe znaczenie dla produktywności. Sprawia, że każde zajęcie, nawet to, którego wcześniej unikałeś, staje się atrakcyjne. W kolejnych dniach po zakończeniu postu byłem bardzo skoncentrowany na wykonaniu zadania. Nigdy nie byłem bardziej produktywny!

Według Camerona Sepa głównym celem postu dopaminowego jest rozwijanie świadomości. Widząc i oceniając nasze nawyki z zewnątrz, zyskujemy nad nimi kontrolę. A to poprawia ogólną jakość życia. Pomaga też w prowadzeniu zdrowego stylu życia lub wykazywać cuda wydajności.

Aby wzmocnić ten efekt, niektórzy zwolennicy diety dopaminowej posunęli się jeszcze dalej. Ograniczają ilość przyjemności niemal do zera: odmawiają posiłków, sport -u, seksu, gadżetów, rozmów, a nawet kontaktów wzrokowych z ludźmi. Logika jest następująca: im bardziej się ograniczasz, tym jaśniejszy będzie “smak życia” po zakończeniu postu.

Jednak zarówno sam Cameron Sepa, jak i inni psychologowie uważają, że takie podejście jest błędne. Błąd ten jest spowodowany niepoprawnością terminu “głód dopaminowy”.

Jak zorganizować skuteczny post dopaminowy?

Nie jest to trudne. Regularnie przeznaczaj trochę czasu — kilka godzin lub, powiedzmy, dzień — i świadomie ograniczaj się do tych pragnień, które są dla Ciebie problematyczne. Na przykład, jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez smartfona i mediów społecznościowych, podczas postu dopaminowego musisz odłożyć wszystkie gadżety na bok. Po prostu “wyłącz się” ze świata nawykowych przyjemności.

Profesor Sepa sugeruje przeprowadzenie postu dopaminowego zgodnie z następującym harmonogramem:

1-4 godziny na koniec dnia. Czas ten może się różnić w zależności od pracy i potrzeb rodziny.
Jeden dzień wolny w tygodniu. Na przykład w sobotę lub niedzielę. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli spędzasz ten dzień na świeżym powietrzu.
Jeden weekend w kwartale. Dobrze byłoby spędzić je na biwaku z najbliższymi. Można też wybrać się na wycieczkę krajoznawczą do sąsiedniego miasta.
Jeden tydzień w roku. Połącz dietę dopaminergiczną z wakacjami.

Zalecenia te mogą wydawać się banalne. I tak jest. Post dopaminowy nie jest wcale nowym pomysłem. Każdy psycholog powie Ci, że czasem warto zrobić sobie przerwę od gadżetów, pracy i wiadomości i poświęcić czas na proste rzeczy, takie jak spacer czy spędzanie czasu z rodziną. Ponadto większość religii świata ma dni, w których można oderwać się od pracy, pomedytować w ciszy i spokoju, pobyć sam na sam ze sobą i z bliskimi.

Post dopaminowy to nowa, wymyślna nazwa znanego od dawna sposobu na odzyskanie sił i określenie na nowo wartości życiowych.