Egzema u seniorów

Co to jest egzema

Egzema jest to choroba przewlekła, która objawia się stanem zapalnym powierzchniowej warstwy skóry. Co ważne, w przeciwieństwie do innych chorób skóry, takich jak AZS czy łuszczyca, można ją wyleczyć. Choroba ta może natomiast nawracać.
Jest to schorzenie, które dotyka osoby w różnym wieku. Wywołuje dyskomfort na skórze, ale równie uciążliwy jest dyskomfort psychiczny. Egzema objawia się bowiem wypryskami pojawiającymi się na skórze. Przyczyną do powstania wyprysków mogą być między innymi różnego typu alergie czy kontakt ze szkodliwymi substancjami. Wypryski pojawiają się najczęściej na dłoniach, łokciach, plecach oraz klatce piersiowej. Zmiany zaczynają się od czerwonych krostek, które następnie przeobrażają się w pękające pęcherzyki. Często po wypryskach zostają nieestetyczne blizny.

Jakie są przyczyny egzemy

Egzema to choroba, która może być wywoływana zarówno przez czynniki środowiskowe, jak i mieć podłoże genetyczne. Szczególnie narażone są osoby, których rodzice cierpieli na tą chorobę. Jeśli zaś chodzi o czynniki zewnętrzne, egzemę może powodować alergia zarówno pokarmowa, jak i alergia na kurz czy różnego typu substancje.
Zmiany skórne mogą pojawiać się kilkukrotnie i utrzymywać się przez długi okres czasu, nawet przez kilka lat. Czasem razem z wypryskami pojawiają się obrzęki oraz świąd skóry, które są szczególnie nieprzyjemne. Wyróżnia się trzy rodzaje egzemy:

  • egzema kontaktowa – która powstaje w momencie zetknięcia się skóry z alergenem,
  • egzema endogenna– podobnie jak kontaktowa powstaje w wyniku styczności z alergenem, jednak czynniki wywołujące chorobę znajdują się w pożywieniu oraz we wdychanym powietrzu,
  • egzema z podrażnienia – zwana inaczej wypryskiem toksycznym.

Jakie są objawy egzemy

Do objawów egzemy zaliczyć można wszelkie zmiany na skórze u chorego. Wraz z rozwojem choroby przybiera ona różny kształt. Na początku skóra osoby chorej staje się obrzęknięta oraz zaczerwieniona. Pojawiają się różnej wielkości grudki. Często występują również pęcherzyki, które wypełnione są płynem. Po jakimś czasie skóra staje się przesuszona oraz zaczyna się łuszczyć. W tym czasie miejsca dotknięte chorobą najczęściej dodatkowo powodują dyskomfort w postaci pieczenia, swędzenia oraz bólu. W tych miejscach należy również szczególnie uważać na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Należy zatem unikać drapania się, gdyż może to doprowadzić do powstania nieprzyjemnych ran. Egzema może występować na poszczególnych partiach ciała, może występować również na całym ciele.

Leczenie. Jak leczy się egzemę

W leczeniu egzemy stosuje się środki działające miejscowo oraz odpowiednią profilaktykę. Leki muszą być dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta, gdyż u każdej osoby choroba ta przebiega nieco inaczej. Najczęściej podawane są leki antyhistaminowe, przeciwzapalne oraz steroidowe. Dodatkowo stosuje się okłady łagodzące podrażnienia oraz wszelkiego typu kosmetyki hipoalergiczne. Bardzo ważna jest również profilaktyka. Osoby chore muszą pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków. Używanie zbyt dużej ilości specyfików lub zwykłych drogeryjnych kosmetyków może dodatkowo podrażniać ciało. Osoby cierpiące na egzemę powinny również szczególnie uważać na wychładzanie ciała oraz jego ocieplanie. Gwałtowne zmiany temperatur źle wpływają bowiem na skórę. Równie ważne jest noszenie ubrań z naturalnych, oddychających materiałów. Sztuczne tkaniny mogą dodatkowo podrażnić skórę i uaktywnić chorobę. Co ważne, pacjenci powinni równie mocno unikać sytuacji stresowych, które mogą nasilać objawy choroby lub powodować jej nawrót.
Profilaktyką powinno być również unikanie alergenów, które wywołują chorobę. W zależności od konkretnej osoby czynniki te mogą się różnić. Z tego też względu tak ważna jest odpowiednia diagnostyka u dermatologa, który odpowiednio pokieruje pacjentem i dostosuje metody leczenia do konkretnego przypadku.
Dodatkowo osobom, które chorują na egzemę poleca się stosowanie odpowiedniej diety, która oczyszcza organizm z zalegających złogów oraz toksyn i pasożytów.