Jak bezpiecznie zatamować krwawienie?

Urazy powodujące krwawienie są bardzo częste, ale nawet niewielkie krwawienia spowodowane skaleczeniami i zadrapaniami należy zatamować. Często takie urazy można leczyć w domu, ale ważne jest, aby osoba ta wiedziała, jak zatamować krwawienie z palca lub innego miejsca bezpiecznie. Osoba opatrująca ranę powinna umyć ręce i założyć rękawiczki lateksowe.

Wywieraj nacisk

Mocny i stały ucisk na ranę to najlepszy sposób na zatrzymanie krwawienia. Przyłóż do rany czysty, suchy kawałek materiału, np. bandaż, ręcznik lub ściereczkę, i uciskaj go obiema rękami. Utrzymywać dość mocny i ciągły nacisk do momentu ustania krwawienia.

Unieś zranioną kończynę

Zmniejszenie przepływu krwi pomoże także zatrzymać krwawienie, dlatego jeśli to możliwe, należy unieść zranione miejsce. Na przykład w przypadku urazu ręki należy unieść ją powyżej głowy, a w przypadku urazu kończyny dolnej należy się położyć i unieść dotkniętą okolicę powyżej poziomu serca.

Lód

Przyłożenie lodu do rany powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co umożliwia szybsze utworzenie się skrzepu krwi i zatrzymanie krwawienia. Najlepszym sposobem jest zawinięcie lodu w czystą, suchą ściereczkę i przyłożenie jej do rany.

Herbata

Herbata jest popularnym środkiem na krwawienie po zabiegach stomatologicznych. Faktem jest, że garbniki zawarte w herbacie mają działanie hemostatyczne, a także ściągające, co powoduje krzepnięcie krwi. Herbata jest również środkiem antyseptycznym, który zabija bakterie i pomaga uniknąć zakażenia rany.

Wazelina

Wiele produktów kosmetycznych, w tym balsamy do ust, zawiera wazelinę. Zawiera mieszaninę olejków i wosków, które mogą być stosowane do ochrony skóry. Wazelinę najlepiej stosować do tamowania krwawienia z małych nacięć. Po ustaniu krwawienia należy oczyścić ranę i przetrzeć skórę wokół niej suchą szmatką, aby usunąć resztki wazeliny.

Płyn do płukania ust

Alkohol zawarty w płynie do płukania jamy ustnej działa ściągająco, a jego stosowanie w przypadku ran w jamie ustnej może spowodować szybkie krzepnięcie krwi. Ponadto kwas aminokapronowy może również pomóc w leczeniu krwawienia w jamie ustnej spowodowanego zabiegiem stomatologicznym.

Należy pamiętać, że nawet jeśli krwawienie ustało, ważne jest, aby rana pozostała czysta, aby zapobiec zakażeniu. Przepłucz ranę chłodną wodą i użyj mydła do zmycia otaczających ją tkanek. Unikaj dostania się mydła do rany. Jeśli to możliwe, usuń zanieczyszczenia z wnętrza rany za pomocą pęsety. Przed użyciem należy przetrzeć pęsetę alkoholem. Po ustaniu krwawienia małe rany należy przykryć opatrunkiem, aby zapobiec zakażeniu.

Kategorie: zdrowie.