Kolorowa dieta w opiece nad osobami starszymi

Dieta dla osób starszych

Błędnym przekonaniem jest, iż w wieku dojrzałym musimy borykać się z licznymi dolegliwościami i musimy się z tym pogodzić. Wielu z tych dolegliwości można uniknąć stosując odpowiednią, zbilansowaną, zdrową dietę. Dieta dla osób starszych powinna zaspokajać specyficzne potrzeby organizmu. W dzisiejszych czasach seniorzy zwykle odżywiają się źle i nie zwracają uwagi na to co jedzą. W starszym wieku wiele osób traci apetyt oraz nie ma ochoty na dbanie o zdrowszą dietę. Warto jednak to zmienić, by również w dojrzalszym wieku cieszyć się zdrowiem i uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych.
Wraz z upływem lat nasz organizm działa coraz wolniej. Bardzo niekorzystnie wpływa to na działanie układu pokarmowego. Zmniejsza się bowiem ilość śliny, którą wydzielamy, zmniejsza się ilość soków trawiennych. Pokarmy trawimy wolniej, zwalnia również perystaltyka jelit oraz zmienia się mikroflora jelita grubego. Składniki odżywcze zawarte w spożywanych pokarmach są coraz gorzej przyswajane. Dlatego tak ważne jest to co jemy w dojrzalszym wieku. Jeśli nie stosujemy zdrowej, zbilansowanej diety organizm nie może sprawnie funkcjonować. Pogarsza się samopoczucie, zmniejsza apetyt i pojawiają się różnego typu dolegliwości związane z niedoborami składników odżywczych.

Przyczyny złej diety seniorów

Zwykle w diecie osób starszych brakuje pełnowartościowego białka oraz bogatych w składniki odżywcze produktów. Seniorzy zwykle kupują tańsze i mniej wartościowe produkty. Wynika to z faktu, iż takie produkty są zwykle tańsze. Jeśli osoba starsza jest schorowana rzadko robi zakupy i idąc do sklepu wybiera opcje produktów o dłuższym terminie przydatności do spożycia. W ten sposób w diecie może brakować świeżych warzyw i owoców, gdyż produkty te szybciej się psują.
W wieku dojrzałym często występują zaburzenia zmysłów smaku i powonienia. Osoby starsze często tracą apetyt i nie przywiązują dużej wagi do tego co jedzą. Osoby samotne często nie gotują skomplikowanych dań i nie dbają o swoją dietę. Wszystko to sprawia, że dieta staje się uboga w składniki mineralne i powoduje jeszcze więcej dolegliwości zdrowotnych.
U części seniorów występują również braki w uzębieniu. Przez to utrudnione staje się żucie i rozdrabnianie części pokarmów. Z tego powodu osoby starsze rzadko lub wcale nie jedzą twardszych owoców, warzyw oraz pełnoziarnistego pieczywa.

Jakie składniki powinny znaleźć się w diecie seniora

W diecie osób starszych nie powinno zabraknąć dobrych jakościowo zbóż, kasz, makaronów czy ziemniaków. Warto wprowadzić również chude mięso, które jest doskonałym źródłem cennego białka. Mięso najlepiej przyrządzać na parze, a unikać zbędnego smażenia. Istotne jest również to, by seniorzy pamiętali o jedzeniu ryb, zwłaszcza tych tłustych takich jak makrela czy śledzie. Dostarczają one cennej witaminy D.
Jadłospis seniora powinien być również bogaty w nabiał, który jest doskonałym źródłem wapnia. Składnik ten wzmacnia kości oraz zęby. Jeśli zwykłe mleko powoduje przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego warto spróbować jeść kefir, maślankę bądź jogurty. Równie ważne jest by wzbogacić swoją dietę w przyprawy takie jak majeranek, kminek czy cząber. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z cukru i soli w diecie.

Kolorowa dieta dla seniorów

Osoby opiekujące się osobami starszymi powinny pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie u swoich podopiecznych. Niezbędne jest wprowadzanie różnego typu warzyw i owoców, które wzbogacają posiłki o niezbędne składniki mineralne. Seniorzy powinni zjadać około 4, 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia. Dieta powinna być kolorowa, różnorodna i oparta o produkty o niższym indeksie glikemicznym. Seniorzy zwykle nie mają dużego apetytu i często rezygnują z posiłków. Warto zadbać o odpowiednią oprawę, by pobudzić łaknienie. Apetyczne, smacznie wyglądające posiłki z pewnością zachęcą osoby starsze do zjedzenia. Miła atmosfera podczas posiłku jest również bardzo ważna i warto o nią zadbać.