Miażdżyca – objawy, leczenie

Miażdżyca to choroba rozwijająca się latami w naszym organizmie. Dotyczy ona głównie dużych i średnich naczyń tętniczych. Sieje ona bardzo duże spustoszenie w całym organizmie człowieka. Miażdżyca to nic innego jak odkładnie się lipidów na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych co powoduje zwężenie ich średnicy, co skutkuje utrudnionym przepływem krwi. W efekcie tego zjawiska może dojść do niedotlenienia narządów , w tym mózgu i serca.

Skąd się bierze miażdżyca

Miażdżyca to choroba o charakterze zapalnym. W jej wyniku ściany naczyń krwionośnych obrastane są przez lipidy, złogi wapnia oraz kolagenu. To właśnie nazywane jest blaszką miażdżycową, która zmniejsza światło naczynia u utrudnia przepływ krwi. Zmiany miażdżycowe nasilają się zazwyczaj po 50 roku życia, zwłaszcza u osób, u których występują czynniki zwiększające ryzyko rozwinięcia się choroby. Do czynników, które sprzyjają ryzyko chorobowe należą m.in:

 • średni lub starszy wiek
 • otyłość
 • mała aktywność fizyczna
 • płeć męska
 • cukrzyca
 • nadciśnienie tętnicze
 • złe nawyki żywieniowe
 • dyslipidemia
 • palenie tytoniu.

Objawy miażdżycy

To jakie objawy niesie za sobą ta choroba uzależnione jest głównie od tego jakie naczynia krwionośne ulegają zwężeniom. Najbardziej niebezpieczne dla naszego organizmu jest upośledzenie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych, sercowych, nerkowych oraz w naczyniach które doprowadzają krew do naszych kończyn. Jeżeli mamy do czynienia z niedrożnością naczyń wieńcowych dochodzi do choroby niedokrwiennej serca , która charakteryzuje się bólem w klatce piersiowej. Jeśli światła naczynia zostanie mocno lub całkowicie zmniejszone dochodzi do zawału serca. Jeżeli natomiast miażdżyca atakuje tętnice szyjne to objawem są zawroty głowy, zaburzenia pamięci i widzenia , a nawet omdlenia. W silnych przypadkach może doprowadzić to do udaru mózgu. Jeżeli choroba dotyczy naczyń krwionośnych zaopatrujących w krew i substancje odżywcze kończyny dolne to dochodzi do schorzenia zwanego niedokrwistością kończyn dolnych. Objawia się to bólem, który na początku mija, później jest już niestety ciągły. Skutkiem niedokrwistości kończyn dolnych jest martwica, która może prowadzić do amputacji.

Zapobieganie miażdżycy

Aby zmniejszyć wystąpienie miażdżycy do minimum powinniśmy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad.

 • Zdrowa dieta. Powinna być zróżnicowana i zaspokajająca zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu. Nie może w niej zabraknąć warzyw, zdrowych tłuszczów oraz błonnika. Unikamy pokarmów wysokoprzetworzonych, które są bogate w cukry i tłuszcze trans. W menu nie może zabraknąć ryb oraz ciemnego pieczywa.
 • Wyeliminowanie palenia tytoniu oraz ograniczenie spożywania alkoholu. Te substancje bardzo niekorzystnie wpływają nie tylko na stan naszych naczyń krwionośnych ale także całego organizmu.
 • Zwiększenie aktywności fizycznej. Pamiętaj ruch to zdrowie, oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Nie chodzi tutaj o katowanie swojego ciała na siłowni lecz o regularną aktywność fizyczną ( szybki spacer, bieganie, zajęcia sportowe czy taneczne).
 • Regularne badania. Badać należy się regularnie, gdyż pozwala to nam na zdiagnozowanie choroby już we wczesnym jej stadium. W przypadku badań wykonywanych pod kontem miażdżycy bardzo istotny jest lipidogram, który określa poziom cholesterolu LDL i HDL we krwi.

Leczenie miażdżycy

Metody leczenia miażdżycy są zależne od stanu zaawansowania choroby. Jeżeli jest to łagodny stan to zazwyczaj skupiamy się na lekach obniżających poziom złego cholesterolu we krwi oraz zwiększających przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Oczywiście wdrążenie zdrowych nawyków żywieniowych i ruchu jest niezbędne. Jeżeli chora jest już zaawansowana to podstawowym sposobem jej leczenia jest angioplastyka. Jest to zabieg, który poprzez wprowadzenie do tętnic blaszek miażdżycowych sprawia , że całe naczynie się poszerza, a przepływ krwi automatycznie się zwiększa.