Nieświeży oddech – przyczyny

Nieświeży oddech jest bardzo częstym problemem. Chociaż wiele osób dotkniętych tym schorzeniem, mogą nie być świadomi, że to mają i ważne jest, aby szybko odkryli problem.

Dzieje się tak dlatego, że nieświeży oddech może być naprawdę kłopotliwy i prędzej czy później przyjaciele i znajomi będą unikać twojego towarzystwa, jeśli nęka cię ta przypadłość, a ty sam możesz nawet nie do końca zdawać sobie z tego sprawę.  Możesz martwić się nieświeżym oddechem, nie mając bliskiej osoby, która zwróciłaby na to uwagę.  Jest stosunkowo łatwo utrzymać wszystko pod kontrolą, pod warunkiem, że masz podstawową wiedzę na temat przyczyn nieświeżego oddechu.

Co powoduje nieświeży oddech

Oto kilka typowych rzeczy, które mogą powodować nieświeży oddech:

  1. Przyczyny związane z żywnością: Pokarmy, które wydzielają silne zapachy, takie jak czosnek, cebula itp., mogą powodować tymczasowy nieświeży oddech.  Czasami nawet szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną nie wystarczy, aby pozbyć się zapachów, które po strawieniu przedostają się do krwiobiegu. Oprócz tego pokarmy bogate w białko, czyli mięso i nabiał- bo mają tendencję do szybkiego gnicia, nawet w jamie ustnej.
    Oczywiście jednym szybkim rozwiązaniem byłoby całkowite ich uniknięcie, zwłaszcza na spotkaniach towarzyskich, lub posiadanie odświeżacza do ust zawierającego miętę, kardamon, goździki itp. bezpośrednio po posiłkach.
  2. Bakterie jamy ustnej: Cząsteczki jedzenia, które utknęły między zębami po posiłkach, są ucztą dla rozwoju bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach.
    Rozwiązaniem jest utrzymywanie zorganizowanego i zdyscyplinowanego harmonogramu higieny jamy ustnej, który powinien obejmować czyszczenie języka, nitkowanie i szczotkowanie zębów we właściwy sposób.
  3. Przyczyny medyczne: niektóre podstawowe schorzenia, np. cukrzyca, ketoza, mogą być przyczyną nieświeżego oddechu.  Dlatego konieczne jest skonsultowanie się z dentystą, a w razie potrzeby z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że przyczyną jest stan chorobowy.

Eliminowanie przyczyn nieświeżego oddechu

Ponieważ nieświeży oddech może być wynikiem różnych czynników, jednym z najlepszych sposobów na znalezienie przyczyny nieświeżego oddechu w Twoim przypadku jest regularne konsultowanie się z dentystą.  Można wykonać badania krwi, które mogą ujawnić przyczynę nieświeżego oddechu. Musisz zrozumieć, że nieświeży oddech może być objawem czegoś poważniejszego, dlatego ustalenie przyczyn na podstawie oceny medycznej jest zawsze dobrym pomysłem.

Musisz jednak podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć nieświeżego oddechu – bieganie do stomatologa lub lekarza za każdym razem, gdy masz problem, prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem, musisz upewnić się, że twoje ciało jest sprawne i zdrowe oraz jest dobrze uodpornione na  różne stany, w tym nieświeży oddech.

W normalnych warunkach dobre nawyki i ustrukturyzowana higiena jamy ustnej są uważane za odpowiednie do leczenia nieświeżego oddechu.  Dlatego trzymaj się z dala od tytoniu i zbyt dużej ilości mięsa, ogranicz spożycie pokarmów, które wytwarzają silny zapach, takich jak cebula i czosnek, oraz regularnie myj i czyść zęby.  Może to brzmieć jak mama mówi, ale to dobra rada.

Istnieje wiele dostępnych bez recepty leków zwalczających nieświeży oddech.  Jednak większość z nich okazała się nieskuteczna.  Istnieje jednak jedna klasa produktów na rynku – płyny do płukania jamy ustnej z dwutlenkiem chloru – które są reklamowane jako nowa innowacja, która twierdzi, że jest w stanie całkowicie wyeliminować nieświeży oddech.  Te płyny do płukania ust twierdzą, że zabijają nieświeży oddech, atakując związki siarki, które powodują nieświeży oddech, a nie tylko maskują zapach, jak robią to konwencjonalne płyny do płukania ust.

O ile wiesz, te twierdzenia mogą być zupełnie nieaktualne, ponieważ dwutlenek choliny jest od wielu lat składnikiem miejskich systemów zaopatrzenia w wodę.  Kieruj się własnym osądem, ale z pewnością nie zaszkodzi ich wypróbować.