Osteoporoza – objawy, leczenie

Osteoporoza to bardzo poważna choroba układu kostnego. Jest to schorzenie dotyczące całego naszego szkieletu, które prowadzi do złamań kości – tzw. złamań osteoporotycznych. Najczęściej dochodzi do złamań kręgosłupa oraz takich kości jak : przedramienia, udowa czy piszczelowej. Jednak złamaniu mogą ulec niemalże wszystkie kości w naszym układzie. Z czego wynika nadmierna podatność kości na uszkodzenia i złamania? Otóż osteoporoza charakteryzuje się zmniejszeniem gęstości i zaburzeniami w obrębie struktury kości, a także ich odwapnienia. Wyróżniamy dwa rodzaje osteoporozy : pierwotną oraz wtórną. Do osteoporozy pierwotnej dochodzi na skutek starzenia się organizmu, a tym samym układu szkieletowego. Gęstość kości zmniejsza się wraz z wiekiem. Zazwyczaj jest ona zauważalna u kobiet po okresie menopauzy, a u mężczyzn około 45 roku życia. Również styl życia oraz wiele czynników mają wpływ na przyśpieszenie rozwoju osteoporozy, należą do nich m.in.:

 • zła dieta
 • mała aktywność fizyczna
 • nadużywanie alkoholu
 • palenie tytoniu
 • zbyt mało przebywania na zewnątrz ( brak witaminy D czerpanej ze światła słonecznego).

Drugim rodzajem choroby jest osteoporoza wtórna. Dochodzi do niej na skutek innych chorób lub zażywania leków. Może ona występować w każdym wieku ( nie tylko podeszłym jak pierwotna). Temu rodzaju choroby sprzyjają takie czynniki jak :

 • zaburzenia hormonalne
 • cukrzyca
 • choroby układu pokarmowego ( zaburzenia wchłaniania składników odżywczych )
 • przewlekłe zapalenia stawów
 • zapalenia reumatyczne
 • regularne zażywanie leków glikokortykosteroidów , przeciwpadaczkowych oraz heparyny.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza to bardzo często występująca choroba zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Bardzo często rozwija się praktycznie bezobjawowo, dlatego nazwana jest ,, cichym zabójcą kości”. Statystyki mówią, że dotyka ona już co 3 kobietę po menopauzie . Po 50 roku życia złamanie kości u kobiet w wyniku właśnie osteoporozy wynosi aż 40 %, natomiast u mężczyzn znacznie mniej bo pomiędzy 15-20%. Początkowo choroba nie daje żadnych mocno zauważalnych objawów. Zazwyczaj kiedy dochodzi do złamań kręgów ( większość bezobjawowa) to zauważamy delikatne i stopniowo nasilające się z czasem garbienie się. Tworzy się tzw. wdowi garb. Nastrój oraz stan psychiczny w ostrym przebiegu osteoporozy ulega pogorszeniu, a nawet może dochodzić do depresji. Nasze ruchu zostają ograniczone i spowolnione oraz towarzyszy nam ciągły ból pleców a zwłaszcza kręgosłupa. Jeżeli dochodzi do złamań w podeszłym wieku, które nie powstały w skutek ciężkiego urazu to już powinno dać sygnał lekarzowi do przeprowadzenia diagnozy właśnie w kierunku osteoporozy.

Leczenie osteoporozy

Głównym celem leczenia osteoporozy jest skupienie się na zapobieganiu złamaniom kości, gdyż nie sama choroba jest groźna dla nas, ale skutki złamań do jakich w skutek niej dochodzi. Dlatego tak ważne jest dbanie o siebie i jak najmniej narażanie organizmu na urazy. Bardzo ważne jest zdiagnozowanie osteoporozy w początkowym stadium i wprowadzenie do swojego życia odpowiednich nawyków. Chodzi tutaj głównie o zdrowe nawyki żywieniowe i spożywanie produktów bogatych w wapń, potas oraz witaminę D. Jednym słowem wzmacniamy swoje kości na tyle na ile się tylko da. Odpowiednia suplementacja także ma znaczenie. Nie jesteśmy w stanie wszystkich składników odżywczych dostarczyć z pożywieniem w odpowiednich ilościach, dlatego lekarz dobiera nam odpowiednią suplementacje. Jeśli choroba się rozwija to zostają wprowadzone leki, które są dobierane indywidualnie o przeprowadzeniu badań, aby wykazywały największą skuteczność w walce z chorobą. Profilaktyka przeciwko osteoporozie ma niezwykle ważne znaczenie, gdyż jej głównym celem jest wzmocnienie kości oraz niedopuszczanie do ich złamania.