Otyłość u seniora

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która jest przyczyną bardzo wielu schorzeń. Ostatnimi czasy liczba otyłych osób rośnie w bardzo szybkim tempie. Każdy organizm potrzebuje tkanki tłuszczowej do prawidłowego funkcjonowania ( układ hormonalny oraz odpornościowy). Jednak jej nadmiar stanowi już bardzo poważny problem dla zdrowia człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby waga naszego ciała była w normie. Otyłość dotyczy ludzi w każdym wieku, niestety coraz częściej odnotowuje się ją u coraz młodszych dzieci. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, gdyż otyłość sprzyja rozwojowi wielu poważnych chorób w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu2 oraz miażdżycy.

Kiedy mamy do czynienia z otyłością?

Skąd mamy wiedzieć kiedy już mamy do czynienia z otyłością, a kiedy tylko z delikatną nadwagą? U dorosłych wyznacznikiem jest BMI ( Body Mass Index). Jest to stosunek wagi naszego ciała (kg) do wzrostu w metrach podniesiony do kwadratu. I tak oto jego prawidłowa wartość wynosi od 18,5 do 24,9 kg/m2. Od 24,9 kg/m2 do 29,9 kg/m2 mówimy o nadwadze. Natomiast jeśli BMI jest większe niż 29,9kg/m2 to mamy do czynienia z otyłością. Ten wskaźnik stosowany jest tylko u osób dorosłych. U dzieci i nastolatków do określenia prawidłowej masy ciała służą siatki centylowe.

Przyczyny otyłości.

Na utrzymanie prawidłowej masy ciała ogromny wpływ ma styl życia jaki prowadzimy oraz dieta. Do najważniejszych i najczęstszych przyczyn otyłości zalicza się :

 • złą dietę ( zbyt wysokokaloryczna, wysokoprzetworzone pokarmy, obfite spożywanie węglowodanów i tłuszczy)
 • styl życia. Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb pracy mają ogromny wpływ na nabieranie dodatkowych kilogramów .
 • wcześniejsza otyłość. Pomimo iż udało nam się schudnąć to musimy pamiętać, że nadal mamy skłonności do tycia. Gdyż liczba komórek tłuszczowych zmniejszyła tylko swoją objętość, a nie ilość. W takich przypadkach bardzo ważna jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna.
 • choroby. Niektóre choroby bardzo sprzyjają otyłości, zalicza się do nich np. : niedoczynność tarczycy, choroby nerek czy zespół policystycznych jajników.
 • uwarunkowania psychospołeczne. Należy do nich np. taka czynność jak zajadanie stresu.

Otyłość u seniora.

Otyłość sarkopeniczna to rodzaj otyłości , która dotyczy osób starszych. Polega ona na zwiększeniu masy tkanki tłuszczowej przy jednoczesnej utracie masy tkanki mięśniowej. Występuje ona bardzo często u osób starszych nawet tych bardzo aktywnych fizycznie. Główną jej przyczyną są zachodzące zmiany w naszym ciele związane ze starzeniem się organizmu. Już po 40 roku życia zaczyna się spadek masy mięśniowej oraz witalności. Jednak dopiero po 60 roku życia dochodzi to wzrostu masy tłuszczowej. Zazwyczaj tkanka tłuszczowa obrasta narządy wewnętrzne oraz wrasta w mięśnie. Zmiany w składzie masy ciała mogą zostać długo niezauważone, gdyż waga może być taka sama, ale tracimy wagę mięśni , a zyskujemy wagę tkanki tłuszczowej. Czynniki, które sprzyjają rozwojowi otyłości sarkopenicznej to:

 • zła dieta ( bogata w cukry proste i tłuszcze)
 • mała ilość spożywanego białka
 • zbyt mało błonnika w diecie
 • zmiany w układzie pokarmowym związane ściśle z procesem starzenia się organizmu
 • niedobór witamin ( C, E, D3 ,B6 i B12) oraz kwasu foliowego
 • zaburzenia w przyswajaniu białka, wody, witamin i minerałów.

Następstwem otyłości sarkopenicznej jest wiele chorób np. choroby układu sercowo – naczyniowego, płuc czy nawet układu pokarmowego. Otyłość ma także bardzo duży wpływ na samopoczucie osoby starszej oraz na jej samodzielność. Osoby otyłe szybko się męczą , a ich układ kostny nie jest tak silny, aby dźwigać dodatkowe kilogramy. Bardzo często dochodzi do zwyrodnienia stawów oraz bóli kręgosłupa i kończyn dolnych w tym zwłaszcza kolan.