Podjadanie. Nasze rozwiązania, jak zwalczyć chęć podjadania i kontrolować swój apetyt.

Czekoladowe batoniki, ciastka i inne przekąski, słodycze tu, słodycze tam, a nawet chipsy i słone przekąski. Czy ciągle odczuwasz chęć podjadania, nawet jeśli nie jesteś naprawdę głodny? Nie panikuj! Często psychologiczne, istnieje wiele powodów podjadania. Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zwalczyć zachcianki związane z podjadaniem i kontrolować apetyt.

Dlaczego zawsze mam ochotę na podjadanie?

Być może zastanawiasz się, skąd biorą się Twoje zachcianki na przekąski i dlaczego nie możesz zaspokoić tej potrzeby poprzez jedzenie? Powodów jest naprawdę wiele. Powodów podjadania jest wiele: stres, zmęczenie, wygoda, zwykłe łakomstwo, nuda, przyzwyczajenie. Choć nie jest to dramatyczne, może mieć bezpośrednie konsekwencje dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Uważaj, przekąski nie powinny być traktowane lekko, a w niektórych przypadkach mogą być problematyczne. Rzeczywiście, jeśli to pragnienie jest zbyt powtarzające się i generuje niepokój, zalecamy, aby skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie rozszyfrować pochodzenie tego problemu, często psychologiczne, i pomóc Ci go rozwiązać.

Co zrobić z podjadaniem?

Zjadłaś sałatkę na obiad, a dwie godziny później jesteś gotowa otworzyć szafkę z ciastkami? Nic dziwnego! Aby uniknąć podjadania, konieczne jest spożywanie pełnowartościowych posiłków, które zaspokoją głód i pozwolą dotrwać do następnego posiłku. Twój posiłek powinien zatem składać się z błonnika, białka i pokarmów o niskim indeksie glikemicznym. Do tego posiłku można dodać owoc lub produkt mleczny.

Wskazówki dotyczące zwalczania podjadania. Terapia

  1. Nuda.
    Czy jesteś znudzona i nie możesz myśleć o niczym innym, jak tylko wypełnić swoją nudę jedzeniem? To nie jest dobry pomysł! Jeśli się nudzisz, unikaj podjadania i zacznij działać! Odkładasz prasowanie od kilku dni? Może czas zacząć działać! Czy musisz uporządkować swoją szafę? Dlaczego nie wykorzystać tego w pełni? Co powiesz na uporządkowanie kuchni? Mimo że jest to czynność restrykcyjna, to jednak jest to niezaprzeczalny trik na zapomnienie o chęci jedzenia. I to ostatnie jest korzystne, bo jeśli wyciąć słodkie przekąski, masz jeden mniej powodów do łaknienia! Krótko mówiąc, jeśli się nudzisz, wyrzuć z głowy myśl o podjadaniu, zapewniając sobie zajęcie. Twoje zajęcia domowe pomogą zapomnieć o tej potrzebie.
  2. Stres.
    Twoje dzieci mają egzaminy, a Ty się nimi stresujesz? W rezultacie rekompensujesz sobie ten stres jedzeniem? Chociaż pocieszające, jedzenie nie pomaga kontrolować stresu, lub nawet neutralizować je. Niezależnie od przyczyny stresu, postaraj się przyjąć pogodną i spokojną postawę, ćwicząc na przykład jogę lub medytując.
  3. Głód.
    Nadszedł czas na przekąskę, a głód zaczyna dawać o sobie znać. Chęć sięgnięcia po tabliczkę czekolady staje się coraz silniejsza. Walcz z tym! Jeśli jesteś naprawdę głodna, zjedz jabłko. Dzięki zawartości pektyn owoc ten szybko daje uczucie sytości. Zaspokój swój głód jedząc suszone owoce lub żując miętową gumę do żucia, która powstrzyma Twoją chęć podjadania.