Wydzielina z pochwy. Kiedy jest normalna a kiedy należy się niepokoić?

Niektóre kobiety mogą czuć się zaniepokojone możliwymi zmianami w wydzielinie z pochwy. Niepokoi ich ilość i choć może się ona wydawać obfita, może być zupełnie normalna. Ilość i konsystencja jest inna dla każdej kobiety. Mogą się one także różnić w zależności od etapu życia lub faz cyklu miesiączkowego.

Mikrobiota pochwy.

Pochwa ma specyficzną mikrobiotę, która zapewnia równowagę między korzystnymi bakteriami, pH i wilgotnością. Równowaga ta jest podatna na zmiany, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, i łatwo ulega zakłóceniu. Mikrobiota pochwy, zdominowana przez bakterie z grupy lactobacillus, chroni błonę śluzową przed drobnoustrojami chorobotwórczymi dzięki ich specyficznemu przyleganiu do nabłonka. W ten sposób zapobiegają namnażaniu się bakterii chorobotwórczych, wytwarzaniu związków przeciwdrobnoustrojowych i współagregacji z patogenami, co wzmacnia ich działanie mikrobójcze. Mikrobiota ta jest jednak czasami wypierana przez mikroorganizmy chorobotwórcze. Wiąże się to z rozwojem bakteryjnej waginozy, zapalenia pochwy i zakażeń dolnych dróg moczowych. Zmienia to również charakterystykę wyładowań. Konsystencja, zapach i kolor wydzieliny z pochwy mogą być dobrym “sygnałem”, że coś jest nie tak.

Czym jest wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy jest naturalną i całkowicie normalną wydzieliną ciała kobiety, która ma za zadanie oczyszczać, nawilżać i chronić pochwę przed infekcjami. Normalne pH tego płynu wynosi od 3,8 do 4,5. Jego ilość, wygląd i kolor różnią się w zależności od kobiety i jej wieku. Może się ona również zmieniać w trakcie cykli miesiączkowych w wyniku zmian hormonalnych, podniecenia seksualnego, obecności infekcji i diety. Wydzielina nie pojawia się przypadkowo, ale pełni trzy ważne funkcje: obronną, reprodukcyjną i płciową.

Składa się z:

 • wydzieliny wytwarzane przez szyjkę macicy, gruczoły Bartholina i endometrium;
 • płynu, który przechodzi przez ściany naczyń krwionośnych doprowadzających krew do narządów układu rozrodczego;
 • wydzieliny produkowanej przez gruczoły łojowe i potowe przedsionka sromu;
 • obumarłych komórek nabłonka pochwy i szyjki macicy oraz dużej liczby bakterii, które kolonizują pochwę i zapobiegają namnażaniu się bakterii chorobotwórczych.

Główną funkcją wydzieliny pochwowej jest utrzymanie zdrowia błony śluzowej wyściełającej pochwę i tak jak w przypadku każdej błony śluzowej musi być ona stale nawilżana, aby zapewnić komfort i ochronę. Organizm zdrowej kobiety wytwarza średnio od 1 do 4 ml wydzieliny w ciągu 24 godzin. Może ona jednak przekroczyć tę wartość bez sygnalizowania problemu. Ludzie często określają śluz szyjkowy mianem płynu pochwowego, ale śluz szyjkowy jest tylko częścią tego płynu. Płyn chroni przed szkodliwymi bakteriami i wirusami, utrzymuje poziom pH i sprawia, że pochwa jest “samoczyszczącym się organem”.

Co może powodować zmiany w ekosystemie pochwy?

Istnieje wiele czynników, które mogą zmienić ekosystem pochwy.

 1. Niewłaściwe nawodnienie organizmu oraz niezbilansowana dieta.
 2. Aktywność seksualna.
 3. Hormonalne środki antykoncepcyjne.
 4. Nieregularne lub przedłużające się krwawienie.
 5. Stosowanie antybiotyków lub kortykosteroidów.
 6. Miesiączka, ciąża lub menopauza.
 7. Nieleczona cukrzyca.
 8. Mniejsza niż normalnie ilość bakterii lactobacillus w pochwie.

Wydzielina z pochwy w normie.

Normalna wydzielina jest przezroczysta lub mleczna, bez zapachu i o konsystencji podobnej do białka jajka. Jeśli się zmienia, prawdopodobnie jest to spowodowane infekcją i należy skonsultować się ze specjalistą. W trakcie cyklu menstruacyjnego kobiety mogą zauważyć, że wydzielina z pochwy zmienia kolor, ilość i lepkość. Na te naturalne zmiany mają wpływ hormony. Szczególnie przez estrogeny. Na początku cyklu wydzielina jest zwykle bardziej lepka lub może być w ogóle niewyczuwalna. W pierwszej fazie staje się on kremowy i białawy, a następnie staje się elastyczny, wilgotny i przejrzysty (jak białko jaja kurzego), tuż przed i w okolicach owulacji. Wkrótce po owulacji staje się on ponownie lepki.
Objętość wydzieliny również jest zmienna, wzrasta w pierwszej fazie cyklu, a zwłaszcza w dniach poprzedzających owulację i w czasie jej trwania, a następnie zmniejsza się po owulacji. Wydzielina może również zwiększać się podczas podniecenia seksualnego.

Inne cechy charakterystyczne wydzieliny z pochwy.

Wydzielina z pochwy jest zwykle bezzapachowa, choć może mieć łagodny, ale nie nieprzyjemny zapach. Jednak w okresie menstruacji, w wyniku zmieszania z moczem lub krwią, może dojść do zmiany zapachu, co jest całkowicie normalne. Należy zauważyć, że te zmiany w wydzielinie nie wystąpią, jeśli stosowana jest hormonalna metoda antykoncepcji, ponieważ cykl jest zatrzymany. Zmiany wydzieliny pochwowej występują również w czasie ciąży. Cienka, mlecznobiała wydzielina jest zwykle wydzielana z powodu zwiększonego stężenia estrogenów i przepływu krwi do pochwy. Brązowy lub różowawy śluz szyjkowy świadczy o krwawieniu implantacyjnym zarodka do błony śluzowej macicy. Może to być również spowodowane zmianami hormonalnymi lub torbielami jajników — w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Wreszcie, w okresie menopauzy normalnym zjawiskiem jest zmniejszenie się ilości wydzieliny z powodu niskiego poziomu estrogenów.

Jakie są objawy nieprawidłowej wydzieliny z pochwy?

Istnieją powody, aby sądzić, że “coś jest nie tak”, jeśli ilość, kolor, zapach lub konsystencja wydzieliny różnią się od tego, co poszczególne kobiety uważają za normalne. Jeśli wydzielina nie zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego, prawdopodobnie mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi. Obfita ilość wydzieliny z pochwy przez kilka tygodni z rzędu wskazuje na wysoki poziom estrogenów. Bardzo mała ilość wydzieliny może wskazywać na niski poziom estrogenu. Leki, takie jak niektóre leki przeciwhistaminowe lub choroby, takie jak cukrzyca, mogą zmieniać właściwości wydzieliny i mikrobiotę pochwy. W innych przypadkach zmiany te są spowodowane zakażeniem drożdżakowym, wirusowym lub bakteryjnym. Albo z jakąś chorobą przenoszoną drogą płciową. Kiedy te zmiany zaczynają się pojawiać, zwykle towarzyszą im inne objawy, które mogą nas zaalarmować, takie jak zmiana zapachu, koloru, konsystencji i krwawienie z pochwy, które nie odpowiada miesiączce. Ale także swędzenie w okolicach intymnych, pieczenie, obrzęk lub zaczerwienienie w okolicach pochwy.

Objawy ostrzegawcze wydzieliny z pochwy.

Wydzielina nie jest normalna w następujących przypadkach.

 1. Jeśli kolor zmienił się na biały, gęsty i grudkowaty, jest bardzo prawdopodobne, że cierpisz na zakażenie drożdżakami (kandydozę). Zwykle towarzyszy mu częste swędzenie pochwy, a wydzielina przykleja się do ścianek pochwy. Zwykle występuje w okresie przedmiesiączkowym.
 2. Jeśli zabarwienie jest żółte, jest to zwykle spowodowane przez pasożyty jelitowe. Infekcja ta powoduje, że kolor zmienia się na żółtawy lub zielonkawy. Towarzyszy temu silny zapach, swędzenie, a nawet ból. Często występuje w okresie pomenstruacyjnym.
 3. Gardnerella vaginalis to bakteria, która wywołuje zakażenie. Powoduje to silny zapach i gęstą, szarawą, obfitą wydzielinę. Wymaga to natychmiastowej pomocy medycznej. Waginoza bakteryjna jest spowodowana m.in. zaburzeniem równowagi mikrobioty pochwy.

Zapobieganie jest lepsze!

Jako środek zapobiegawczy można nabyć pewne nawyki, które pomogą utrzymać błonę śluzową pochwy w dobrym stanie.

 1. Utrzymuj okolice narządów płciowych w czystości i suchości.
 2. Noś odzież bawełnianą.
 3. Prawidłowe podcieraj się podczas korzystania z toalety.
 4. Dbaj o higieniczne życie seksualne.

Suplementy diety.

Można również stosować suplementy diety zawierające bakterie, które występują głównie w mikrobiocie pochwy. Produkty te zawierają również witaminy i składniki mineralne, dzięki którym obszar krocza jest w doskonałej kondycji i może pełnić swoje funkcje ochronne.