Zasady udzielania pierwszej pomocy, które każdy powinien znać

Mogą one uratować życie.

Uspokój się, pomóż uspokoić poszkodowanego

Wykonaj dwa lub trzy głębokie wdechy i wydechy. W stresie ludzie wiercą się, źle oceniają otoczenie, drżą im ręce i uginają się kolana. W tym stanie łatwiej jest szkodzić niż pomagać. Twoim zadaniem jest przezwyciężenie lęku.

Jeśli ofiara jest przytomna, zachęć ją do powolnego i jak najgłębszego oddychania.

Oceń otoczenie

Jeśli jest to niebezpieczne (np. znajdujesz się w tłumie lub w strefie zadymienia), jak najszybciej przenieś ofiarę w spokojniejsze miejsce. Należy mieć świadomość, że nie zawsze jest to możliwe. Jeśli podejrzewa się poważne złamanie, uraz kręgosłupa lub krwotok wewnętrzny, nie należy ruszać poszkodowanego do czasu przyjazdu karetki. W takim przypadku należy głośno prosić innych, aby cię kryli.

Zdecyduj, czy potrzebna jest karetka pogotowia

Nie zawsze jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić stopień obrażeń, jakich doznała osoba poszkodowana. Szczególnie trudne z trzeźwymi ocenami w stresującej sytuacji. Lepiej jednak szukać fachowej pomocy i przekonać się, że nie jest ona potrzebna, niż jej nie szukać i czekać na tragiczne skutki.

Jeśli wydaje Ci się, że potrzebujesz karetki, to prawdopodobnie masz rację. Jeśli nadal masz wątpliwości, zapoznaj się z listą niebezpiecznych objawów dla różnych rodzajów urazów. Listy znajdują się poniżej.

Pamiętaj jednak: nawet jeśli natychmiast zadzwonisz po karetkę, do przyjazdu ratowników medyczny -ch lub ekipy ratunkowej upłynie co najmniej 10-20 minut. Być może przez jakiś czas będziesz musiał działać samodzielnie. Jednak nawet jeśli masz pewność, że uraz nie jest poważny i nie wymaga specjalistycznej opieki medycznej.

W miarę możliwości należy założyć rękawice medyczne lub jednorazowe.

Podczas udzielania pierwszej pomocy może dojść do kontaktu z krwią, przez którą mogą być przenoszone choroby zakaźne (zapalenie wątroby, kiła, AIDS). Ryzyko zakażenia wzrasta w przypadku zadrapań lub ran na otwartych obszarach skóry.

Zdezynfekuj ręce, jeśli nie można znaleźć sterylnych rękawiczek

Jest to szczególnie ważne, gdy ofiara ma otwarte rany lub krwawi — pomoc może doprowadzić do zakażenia. Palce i dłonie należy posmarować żelem antyseptycznym, przetrzeć mokrymi chusteczkami lub alkoholem aptecznym albo przynajmniej spłukać wodą z butelki, jeżeli nie są dostępne inne metody dezynfekcji.

Jak postępować w przypadku siniaków i krwiaków?

Najczęściej stłuczenia i siniaki są bezpieczne. Czasami jednak ukrywają one poważniejsze obrażenia — zwichnięcia, złamania, krwawienia wewnętrzne, wstrząsy mózgu. Należy więc zwracać uwagę na dodatkowe objawy.

Kiedy należy wezwać karetkę pogotowia?

Natychmiast zadzwoń pod numer 999 lub 112, jeśli:

  • Siniak lub krwiak znajduje się na głowie i towarzyszy mu osłabienie, szum w uszach, zawroty głowy, dokuczanie, zaburzenia widzenia. To może być wstrząs mózgu.
  • Po uderzeniu w brzuch pojawia się ostry ból, osłabienie, bladość, szum w uszach i zimny pot. Może to być krwotok wewnętrzny spowodowany uszkodzeniem ważnych dla życia narządów.
  • Po uderzeniu w plecy może wystąpić duszność, kaszel z krwią, a ręce i nogi mogą stać się obrzmiałe lub nawet całkowicie przestać działać. Wskazuje to na możliwość stłuczenia płuca lub uszkodzenia kręgosłupa.
  • Nastąpiło uderzenie w klatkę piersiową, a bicie serca lub oddychanie nie jest prawidłowe. Serce lub płuca mogły ulec urazowi (np. płuco mogło zostać uszkodzone w wyniku złamania żebra).
  • Kończyna ulega urazowi (np. w przypadku nieudanego upadku na kolano, rękę, uderzenia łokciem o ścianę), a miejsce uderzenia nie tylko boli, ale także puchnie i utrudnia lub uniemożliwia zginanie ręki, lub nogi w stawie. Tak wygląda złamanie, zwichnięcie lub zerwanie więzadła.

Co robić w czasie oczekiwania na lekarza?

Istnieją tylko dwie ogólne zasady — należy zachować spokój i zastosować chłodny okład na stłuczone miejsce. Może to być butelka z zimną wodą, śnieg lub lód zawinięty w cienką ściereczkę lub serwetkę. Sprawdzają się również przedmioty o gładkiej, zimnej powierzchni, takie jak łyżka lub telefon z metalową obudową.

W przypadku stłuczenia głowy poszkodowany powinien znajdować się w pozycji półsiedzącej, aby krew nie napływała do mózgu. W przeciwnym razie istnieje zwiększone ryzyko śmiertelnego krwotoku. Należy pamiętać, że jeśli oprócz urazu głowy są inne urazy, zwłaszcza miednicy, klatki piersiowej i kręgosłupa, nie należy w ogóle ruszać poszkodowanego do czasu przybycia ekipy ratunkowej.